Liptowski Mikulasz – perełka słowacji

0
327

Liptowski Mikulasz (Liptovský Mikuláš) leży na północy Słowacji, na terenie Kotliny Liptowskiej, w sąsiedztwie Tatr Niskich i Zachodnich oraz Gór Choczńskich. To stosunkowo niewielkie, liczące zaledwie 32 000 mieszkańców miasteczko, ma do zaoferowania turystom większy zasób atrakcji niż niejedna wielkomiejska aglomeracja. Nic więc w tym dziwnego, że stało się ono jednym z cieszących się największą popularnością ośrodków turystycznych za naszą południową granicą.

KOLEBKA WOLNOŚCI

Najstarsza znana pisemna wzmianka o Liptowskim Mikulaszu pochodzi z 1286 roku. W XIV w. Liptowski Mikulasz uzyskał przywileje miejskie, a w XIX w. stał się jednym z ważniejszych ośrodków kulturalno-artystycznych Słowaków. Tutaj też narodziła się idea, która zaowocowała ogłoszeniem w 1848 r. ądań Narodu Słowackiego. Liptowski Mikulasz ma w swojej historii jeszcze jeden wart wspomnienia wątek. Mianowicie to właśnie w tym miasteczku odbył się w 1713 r. proces bohatera narodowego, o którym słyszało każde słowackie dziecko i którego postać  stała się znana w Polsce przede wszystkim za sprawą bardzo popularnego serialu. Tu został skazany na śmierć Juraj Janosik.

ZABYTKOWE CENTRUM

Osoby wysoko ceniące zwiedzanie zabytków znajdą w Liptowskim Mikulaszu kilka obiektów, które mogą je zainteresować. Za jedno przykuwających uwagę miejsc z pewnością można uznać mieszczący się na Placu Wolności najstarszy budynek miasta – pochodzący z XIII w. katolicki kościół p. w. św. Mikołaja. Nieopodal świątyni znajduje się zabytkowa Kuria  Pongracowska oraz Muzeum Janka Krala. Bawiąc w Liptowskim Mikulaszu warto również zwiedzić XVIII-wieczny kościół ewangelicki oraz klasycystyczną synagogę.

WODNE SZALEŃSTWO

Leżący w odległości ok. 5 km od Liptowskiego Mikulasza park wodny Tatralandia jest największym tego typu obiektem na terenie Słowacji. Można tam bez problemu dotrzeć, korzystając z komunikacji miejskiej. Z wizyty w aquaparku na pewno zadowolone będą dzieci,  na które czekają tutaj nie lada atrakcje, takie jak przygotowane specjalnie dla nich baseny, zjeżdżalnie o bardzo zróżnicowanej długości i stopniu nachylenia, zamki i inne wodne budowle. Nie lada gratką, nie tylko dla naszych milusińskich, będzie z pewnością niedawno utworzony sektor – Wyspa Piratów. Dla tych, którzy niekoniecznie są amatorami wodnych szaleństw, przygotowano  szeroki zakres zbiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Masaże, sauna, kąpiele termalne – to tylko niektóre z nich. Wybornej rozrywki dla całej rodziny może również dostarczyć pobyt w znajdującym się w sąsiedztwie Tatralandii niezwykłym miasteczku Western City, rodem z Dzikiego Zachodu. Przekraczając granicę tego niesamowitego miejsca, zyskujemy możliwość nie tylko obserwacji codziennego życie kowbojów, Indian i pierwszych amerykańskich osadników, ale również wzięcia w nim czynnego udziału. Czekają na nas m. in. nauka tańca country, przejażdżka na koniu lub elektrycznym byku, czy też wypłukiwanie złota.

W GÓRĘ I W DÓŁ

Amatorzy pieszych wędrówek również nie powinni obawiać się nudy, a to za sprawą leżących w okolicy Liptowskiego Mikulasza pasma Tatr Niskich oraz Gór Choczańskich. Szczególnie dużą popularnością wśród turystów cieszą się trasy piesze wiodące na szczyty Chopok i Prosieczne. Istnieje również możliwość  wjazdu wyciągiem krzesełkowym niemalże na szczyt Chopoku. Zaś dla „grotołazów”, ciekawą ofertą może się okazać zaproszenie do zwiedzenia słynnych jaskiń położonych w  Dolinie Demianowskiej – Jaskini Wolności i Jaskini Lodowej. Jeśli nie mamy ochoty ani na piesze zdobywanie szczytów, ani na wędrówki po grotach, możemy skorzystać z innych proponowanych form aktywnego wypoczynku, takich jak wycieczki rowerowe w góry, jazda konna, czy też morderczy tor przeszkód o wymownej nazwie Tarzania. Jak zatem widać, w Liptowskim Mikulaszu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here