Praga czyli cud nad Wełtawą

0
470

Miasto oblegane przez turystów i znane jako jedno z najpiękniejszych w Europie. Nie ma chyba śmiałka, który mógłby stwierdzić,  że poznał wszystkie jego sekrety. Bo i każda z uliczek kryje własne skarby, a razem tworzą one obraz niezwykłego miasta, które nigdy nie może się znudzić.

Miejsca do zwiedzenia
Jednym z najpiękniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć, jest Wyszehrad. Miejsce to pełniło funkcję drugiej siedziby czeskich władców, jednak z czasem utraciło pozycję na rzecz Hradczan. Można tu zobaczyć gotycki Kościół św. Piotra i Pawła, Rotundę św. Marcina oraz cmentarz, na którym zostali pochowani wybitni Czesi.
Kolejną  ozdobą miasta jest dawna siedziba jego władz, czyli ratusz w zabytkowej dzielnicy, Starym Mieście. Powstał w 1338 roku z połączenia kilku budynków, a później był wielokrotnie przebudowywany. W XV stuleciu wstawiono do ratuszowej wieży zegar astronomiczny, praski Orloj, który do dziś budzi zdumienie i zachwyt. Ratusz był sceną wielkich wydarzeń historycznych, które w Czechach rozpoczynały się od wyproszenia kogoś z budynku drogą powietrzną. Taki los spotkał rajców katolickich, którzy w czasie wojen husyckich, w 1419 roku zostali wyrzuceni przez okno ratusza. Wydarzenie to nosi miano pierwszej defenestracji praskiej.
Podobne wydarzenie miało miejsce w 1618 roku, przy czym tym razem nieszczęsne okno znajdowało się w Zamku Królewskim na Hradczanach. Wówczas siłę grawitacji wypróbowano na dwóch namiestnikach cesarskich, co zaowocowało wybuchem wojny trzydziestoletniej. Hradczany, zwane czeskim Wawelem, są jednym z najważniejszych zabytków miasta. Od X wieku były główną siedzibą czeskich władców. W dzielnicy tej, zwanej „królewską”, znajdziemy mnóstwo pięknych miejsc, jak choćby Złota Uliczka, gdzie prawdopodobnie początkowo mieszkali żydowscy złotnicy (dawniej ulica nazywała się Złotnicza). Z biegiem czasu zmieniali się mieszkańcy i dziś kojarzymy ją jako miejsce, gdzie Franz Kafka pisał swe dzieła. Turystów przyciąga także gotycka Katedra św. Wita – miejsce pochówku czeskich władców i przechowywania klejnotów koronacyjnych, a także innych zabytków, których jest tu bez liku.
Obowiązkowym przystankiem na trasie wycieczki po Pradze jest most Karola nad Wełtawą, którego budowę rozpoczęto za panowania Karola IV w 1357 roku. Powstał w miejsce mostu Judyty, zniszczonego przez powódź. W wiekach późniejszych ozdobiono go posągami świętych. Dziś otwarty tylko dla ruchu pieszych.

Raj dla podniebienia
Praga to nie tylko zabytki architektoniczne, ale i raj dla podniebienia – przynajmniej dla smakoszy piwa. Liczne piwiarnie sprawiają,  że Praga jest przesiąknięta atmosferą wiecznej zabawy. Zawsze po długim spacerze po mieście i zwiedzaniu zabytków, możemy zatrzymać się w którejś z knajp i napić się dobrego piwa. Niewątpliwie najbardziej znaną gospodą jest U Kalicha, gdzie zatrzymywał się wojak Szwejk, bohater powieści Jaroslava Haška. Obecnie stanowi pożądany cel podróży wielbicieli tego zabawnego bohatera i jego przygód, pragnących odtworzyć w wyobraźni miejsca jego przebywania.
Praga jest jedną z pereł na mapie Europy i możemy się cieszyć, że leży tak blisko nas. Wystarczy tylko spakować plecak, kupić korony i uzbrojonym w czeskie rozmówki wyruszyć na podbój stolicy naszych południowych sąsiadów. Koszty takiej podróży są stosunkowo niewielkie. Jedynym zadaniem będzie powrócić z dobrymi wspomnieniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here