Pilates

0
393

Moda na wellness na dobre zagościła w naszym kraju. Już nie wystarczy basen albo siłownia i sauna po. Coraz popularniejsze centra odnowy biologicznej i spa oferują całą gamę zajęć i zabiegów które mają kompleksowo poprawić nasze zdrowie, samopoczucie i urodę, nierzadko zabierając cały dzień i znacznie uszczuplając portfel. Dziś nieco o metodzie pilates – jednym z filarów nowoczesnego wellness.
Popularność pilates przyszła do Europy zza Oceanu – jako remedium na stres i przewlekłe zmęczenie, dwie najistotniejsze choroby cywilizacyjne rozwiniętych społeczeństw. Określenie go jako „trening dobrego samopoczucia” idealnie wpisało się w nurt nieopartych na wykańczających ćwiczeniach trendów w fitness i fizjoterapii. Jest postrzegany jako jedna z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej (choć lepiej skonsultować się z lekarzem sportowym przed rozpoczęciem zajęć).
Jest to trening całego ciała, w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. System ten jest ukierunkowany na poprawę elastyczności, siły, równowagi i świadomości swojego organizmu. Większość ćwiczeń wykonujemy na macie wykorzystując grawitację i ciężar własnego ciała, bardziej zaawansowane formy pilates wymagają specjalistycznych przyrządów. Popularny jest również trening z wykorzystaniem specjalnej piłki i taśmy. Aby było nieco bardziej wymagająco (ale i efektywniej) ćwicząc powinniśmy stosować się dodwunastu złotych regu tej sztuki. Wśród nich są takie zasady jak: „Nie spiesz się! Im wolniej ćwiczysz, tym lepiej”, „Wkładaj cały wysiłek w wydech”, „Siłę mięśni brzucha rozwijaj powoli – jeżeli uwypuklają się one podczas ćwiczenia, zrób przerwę” czy „Tylko dzięki wytrwałości uzyskasz ładną i zgrabną sylwetkę”. I rzeczywiście, taki właśnie jest pilates: spokojny, zwizany ściśle z rytmem własnego oddechu. Bardzo ważne jest, aby podczas tych ćwiczeń kontrolować postawę swojego ciała. Dzięki temu, pilates jest nie tylko bardzo przyjemna forma aktywności, ale również sposób na to, aby poznać swoje własne ciało i wsłuchać się w jego rytm.
W Polsce zajęcia z pilates odbywają się głównie w grupach dla pań, bez problemu można na nie trafić w każdym większym mieście. Pilates jest organizowany w większych siłowniach, klubach wellness a nawet w osiedlowych domach kultury. W księgarniach i sklepach internetowych można również zakupić materiały instruktażowe do samodzielnego ćwiczenia w domu.
Grzegorz Plisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here